4 Ocak 2015 Pazar

Dr. Schley Suni Tohumlama Cihazı ve Kursu

Merhaba,
Son günlerde sanal alemde gözlemlediğime göre Suni Tohumlamaya merak saran bir çok arıcımız var

Balarısına yapay tohumlama Türkiyemizde daha tam yerleşmiş bir şey değil. Oysa ki Avrupa'da bu iş senelerdir yapılmakta. Ama bilinçli bir şekilde...

Arı ıslahında kontrollü çiftleşme sadece suni tohumlama ile yapılabilir. 
İzole bölgelerde arı kışlatılmamasına rağmen, bazı yıllar deneme amaçlı  baharda buralara götürülen 15 Ana arıdan 12sinin ciftleştiği ve 3 kayıp yaşandığı arıcılık Fakültesince açıklanmıştı. 

Suni Tohumlayı kimler yapmalı? 
Bana göre gereksiz bir soru! 
Geçen gün bir arı teknikeri diyor ki: 'Ben Diş Hekimi değilim, diş çeksem olur mu?' Mantığa bakar mısınız? Ana arı tohumlama ile insan sağlığını aynı kefeye koyuyor. Bu mantıkla başarılı olunamayacağı kesin. Suni Tohumlamayı Veteriner, Biyolog şu veya bu değil Arıcı yapmalı. Bu işe gönül verenler, arıcılara hizmet etmek isteyenler yapmalı. Bu benim şahsi görüşüm. 
Maillerin hepsine cevap verme şansım maalesef yok. Önümüzdeki Ağustos ayında arıcı dostlarımıza ufak bir kurs vermek istiyorum. Eğer bir aksilik çıkmazsa Düzce'de 15-20 kişilik bir gruba yardımcı olmaya çalışacağız bu konuda. Bizim önceliğimiz Yunanlar veya Almanlar değil, kendi insanımız. Ayrıca 27 ve 28 Haziran 2015te Prof. Dr. Schley ile Almanya'da 2 günlük bir kurs vereceğiz. Bu kurs 15 kişi ile sınırlı olup Türkiye'den de müracat eden 2 kişi var listede. Bir tanesi Nevşehir'den Hakkı Aydın Bey, diğer arkadaşımız isminin açıklanmasını istemedi.
Dr. Schley bu makinayı yapanların en iyisi, kendisi bu işe yıllarını vermiş. Kaliteyi hep ön planda tutmuş 

Makinayı hazır hale getirmesi basit

Eklem yerleri ayarlanabilir 

Cımbızın tutma gücü arkadaki vida sayesinde ayarlanmakta

Paslanmaya karşı ömürboyu garantili 

Kızak kesinlikle tutukluk yada gevşeme yapmıyor 

Narkoz ekipmanı mükemmel

Ana arıya zarar vermeyecek şekilde tasarlanmış, narkozlamada ana fazla üşütülmemeli
Yeşil ve mavi top aşağıda ise CO2 gitmiyor demektir

Her ikiside yukarıda ise gene CO2 gitmiyor anlamına geliyor, çünkü mavi top hortumu tıkıyor, böylelikle ana arı üşümemiş oluyor

Yesil yukarıda mavi aşağıda ise en uygun dozu yakalamışsınızdır

10 ve 20 kat büyüten bir Streo mikroskop bu iş için yeterli, ben 10 kat çalışıyorum 
 Cımbız haricinde birde iğnenin geçirildiği bu uç var, ben bununla cok daha rahat çalışıyorum, ama elinizin cabuk olması lazım
Çalısmaya hazır 

2 farklı çeşit bulunmakta

Türkiye'ye gelirken Dr. Schleyden ödünç alacağım 2 kişilik mikroskop 

Kurstan sonra bu işi yapmak isteyen arkadaşlarla irtibatta kalıp teknik bilgi vermeye devam edeceğim.

Bir başka yayında görüşmek üzere...

14 yorum:

 1. Sayın Gökhan Bey
  Selamün aleyküm
  Arıcılığımıza çok hoş bir hareketlilik katmış olacaksınız.
  Hiç olmazsa insanların ufku açılmış olur.
  Nasip olursa temmuzun yirmisinden sonra Ankara'da olacağız. Belki sizin kursa katılma fırsatı bulurum.(İnşallahurrahman)
  Kurs benim gibi acemi arıcıya ne verir; bir dostla muhabbet.
  Daha ne olsun.
  Selam, saygı ve muhabbetle...

  YanıtlaSil
 2. Selamün Aleyküm,
  Alman'larin kendi yerli üretim Mercedes'lerinden başka Mercedes'e ilgi göstermediğini bende duymuştum. Mercedes bile olsa Made in Germany değilse talep görmez. Tohumlama makinesi hakkında da ayni fikirdeyim. Rabbim yolunuzu açık etsin. Herşeyin gönlünüzce olması dileğiyle, sağlıcakla kalın.

  YanıtlaSil
 3. Allah seni "ıslah" etsin... :)

  YanıtlaSil
 4. Gökhan bey cihazın fiyat ne kadar, nasıl alınır

  YanıtlaSil
 5. Gökhan bey iyi gunler. Sakarya da yaşıyorum. Mümkünse söz konusu kursa katılmak istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mustafa Bey Selamlar,
   Kurs maalesef doldu. Kursiyerlerle daha yakından ilgilenebilmek için 15 kişi ile sınırlıydı. Bir başka sefere inşallah.
   Saygılar

   Sil
  2. duyarlılığınız için teşekkürler. bir sonraki kursu sabırsızlıkla bekliyorum. 2 yıl daha sakaryada olacağım inşallah. Allaha emanet olun.

   Sil
 6. Sayın Yetkili
  Suni arı tohumlama cihazı satın almak istiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İlginiz için şimdiden çok teşekkür eder saygılar sunarım.
  Ümit ÖLÇÜ
  0534 789 94 04
  ERZURUM/TURKEY

  YanıtlaSil
 7. Suni tohumlama ile yapılan sperm aktarımı doğal çiftleşme yolu ile olandan fizyolojik olarak hedef sonuç olarak ne kadar başarılı ve benim için doğal çiftleşmenin suni olandan üstünlük tarflarını da ihtiva ediyorsa izole alan bulma ihtiyacını da dışarda bırakarak bu yöntem her ne kadar maliyetli olduğunu düşenmekle beraber başarı ve kontrol edebilme istenilen sonucu izleyebilme gibi olanaklar sağlanabilinir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Suni olarak yapılan sperm aktarımı günümüzde çok başarılı. Geçmişte yani bundan 50-60 sene önce yapay tohumlanan ana arılardan yüksek verim alınamıyordu. Damızlık testlerine tabi tutulan yapay tohumlamış ve izole bölgede doğal çiftleşmiş analar arasında bir farklılık yok. Tohumlama ile istenilen sonuca çok daha çabuk ulaşırsınız, fakat elde edilen özellikleri sadece tohumlama ile korumak oldukça meşakkatli olur. İzole bölgelerde çiftleşen analar gen havuzunun genişliği dolayısı ile tercihimdir.

   Sil
 8. Gökhan abi suni tohumlama cihazını nasıl alabiliriz fiyatı nedir yardımcı olursan sevinirim abi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Komple tohumlamaya hazır şekilde, mikroskop, lamba, narkoz ekipmanı 1800€ Bu fiyat Türkiye'ye kargo dahildir. Almanya teslimine artı %19vergi eklenmektedir.

   Sil
 9. Abi ben tohumlama cihazını almak Türkiye de kursuna gitmek istiyorum üniversiteyi bitirdikten sonra bu işe baş koydum bana yardımcı olursanız size Duacı olurum numaram 05419370205

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar,
   Her sene Haziranın son haftasonu 2 günlük kurs veriyoruz. Bu kurs Almanya'da yapılıyor. Katılmak isteyen mail ile ulaşabilir.
   Bu tür kurslar Türkiye'de de var. İnternetten araştırabilirsiniz.

   Sil