24 Eylül 2014 Çarşamba

Crossing Over-Mum Eritme

Merhaba,
Suni Tohumlama ve Saf analarla ilgili bir çok mail aliyorum. Blog takipçileri başka arıcılarla tartıştıkları konuları soruyorlar. Genelde sorulan sorular aynı, herkese tek tek cevap veriyorum, bilen bilir:)

Geçen gün gelen mailde diyor ki:
Erkek arılar annesinin yada anneannesinin kopyası mı? Siz suni tohumlama yapıyorsunuz, bilmeniz lazım.

Öncelikle şunu belirtmek isterim: Biz her şeyi bileceğiz diye bir şey yok. Zaten bilmediğime bilmiyorum derim. Ama Suni Tohumlama yapan birisi olarak bu konuları bilmem gerekli. Kısaca şöyle izah edeyim:
Erkeğini kullanacağınız ananın kiminle ciftleştiğinin hiç bir önemi yoktur ama annesinin kiminle çiftleştiği çok önemlidir. Ana arılarda her genden iki tane bulunur. Bu genlerden birisi anasından birisi babasından gelir. Baskın olan gen ana arıda fenotipte yani dış görünüşte ve karakterde kendini gösterir. 

Erkek arılarda ise durum farklıdır. Her genden sadece bir tane bulunur. Erkek arının anası erkeği oluşturacak yumurtayı oluştururken yumurtalıklarında mayoz bölünme ile gen sayısını yarıya indirir. Mayoz bölünmenin en önemli olaylarından birisi de ana ve babadan gelen genlerin harmanlanması anlamına gelen CROSSİNG OVER dir. 

Dolayısıyla anneden erkek Arıya geçen gen çekinik gen ise, annede kendini özellik olarak göstermese bile , erkek arıda gösterebilir. Çünkü karşısında o geni baskılayacak baskın gen yoktur. 

Sonuç: Erkek arılar ana arının yada anneanne arının kopyası değildir. Bu bilgileri bilmeden tohumlama yapmak, Yazı-Tura atmaktan farksızdır. Suni Tohumlamadan klonlama gibi bahsetmek ya çok bilmişlik yada bilerek insanlari kandırmaktır.


Bu haftayıda Anaarı işaretleme, mum eritme, kış hazırlıkları ile geçirdim.
Mum eritmek icin Buhar makinasi kullandım
5 litre su alıyor ve yaklaşık 100 dakika buhar veriyor. Buhar hortum ile büyük bir kovaya veriliyor

Petekleri kovanın içine diziyorum, yaklaşık 8-9 çerçeve alıyor

Buhar çok sıcak, kapağı açarken dikkat etmek gerekiyor

Mum akmaya başlıyor
15 dakika sonra

Çerçeveler tertemiz, biraz kazımak gerekebilir

ve sonuç
İmkanı olanlar bu mumlardan ham petek üretebilir. Kışın yapılacak işlerden bir taneside bu. Kendi mumum benim için çok önemli, dışarıdan alınan ham petekler pahalıya mâl olabilir.

Ana isaretleme Tek kat Karniyol

12 yorum:

 1. Hakkisin Gokhan erkek demek dedesi ve nenesinin genlerinin tasiyicisi demek..
  Cok derin mevzular bunlar. Yuzeysel bilgilerle degilde derinlemesine yapilan calismalar ile bazi sonuclar cikarabilir tohumlama yapanlar diye dusunuyorum. Nitekim genlerin baskinliklari ayri bir derinlik olsa gerek..
  kolay gele;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Zülfü dedesinin ve ninesinin genlerini taşıyor ama hangi genlerini? Crossing Over olayını unutmamak gerekiyor.
   Anlamana sevindim, herkes senin gibi bilinçli değil.

   Sil
  2. Kesinlikle haklisin dostum. Insanlarda da kalitsal hastaliklardan tutalimda , fiziksel benzerlikler ve kisisel huylar anne babadan , dayidan , neneden ve dededen farkli farkli aktatimlarla geliyor. Gen veya genetik bilimi bence kendi basina bir umman.. oyle ki genetik bilim ilerledikce insanogluda kendi dertlerine daha iyi cozumler bulacak diye dusunuyorum. Benzer olmasada arilarinda oyle..
   Damizlik izole bir adada 10 tane erkekle ciftlesmis ve sonucta kaliteli bir damizlik olmus. Bu arinin erkek torunlari hangi dedenin hangi genlerini yansitacak kim bilebilir? Dogrusu tohumlaya tohumlaya ortaya cikarilan en iyi gen karmalari olsa gerek.. copy paste olayina bende inanmiyorum. Bu isler o kadar sig degil.. okyanuslar kadar derin olmali.. Sonucta Yaratanin yaratim sanatini genler konusunda desifre etmek demek..
   Tecrubeler ile aydinlanir sanirim..

   Sil
  3. Işte burada devreye Almanya'daki sistem giriyor. Üretilen saflar testten geçiyor. Sen ne kadar saf dersen de Damızlık olup olmadığına yapılan testler sonucunda karar veriliyor.

   Sil
 2. Selamlar Gökhan

  Bu konular seninde bahsettiğin gibi suni tohumlama yapanların bilmesi gereken konular. Bir çok arıcıyı bağlamaz.

  Zülfü beyin de bahsettiği gibi yüzeysel bilgilerle bu işler yürümez. "Ben bu erkeğin anasını tanırım bizden bu" diyerek olmuyor maalesef. Bazı ülkeler boşuna arıların yedi ceddinin kaydını tutmuyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzzet Hocam bu konular size yabancı değil tabi. Bilmeyenlerin bu eksiğinden faydalanıp 'Milleti uyuttular' masalıyla uyutmaya devam ediyorlar. Ama bir yere kadar;)

   Sil
 3. Gerçekten arıcılık konusunda çok eksiği olduğunu düşünüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arıcılığı bilmem ama Tohumlama konusunda eksiğimiz olduğu kesin;)
   Selamlar

   Sil
 4. Sayın Gökhan Bey
  Selamün aleyküm
  Suni tohumlama ile ilgili çalışmalarınızı ilgi ile takip ediyorum.
  Çok güzel, ufuk açıcı bilgiler veriyorsunuz. Muhakkak bu değerli bilgileri kullanacak çok değerli arıcılar çıkacaktır.
  Ana arı tutuşunuz çok hoşuma gitti. Erkek arıları öyle tutabiliyorum. İş ana arıya gelince beceremiyorum. (Çünkü anaların fazla yedeği yok. Olacak inşallah.)
  Mum eritmede eski sisteme devam ediyorum.
  Buharlı sistemde çıtalar çok temiz çıkıyor. İlerde denemek lazım.

  Her şeyin gönlünüzce olması dileklerimle...
  Selam, saygı ve muhabbetle...

  YanıtlaSil
 5. Aleyküm Selam Muhittin Hocam,
  Tohumlama maalesef anaarı döllemekten ibaret değil. Zaten öyle olsa yurtdışına bağımlı kalmazdık.
  Anaarıyı tutmak basit aslında, bir oda içerisinde yaparsanız kaçacak diye bir derdinizde olmaz:)
  Gönlümüze göre değil, hayırlısını versin Rabbim:)
  Selamlar

  YanıtlaSil
 6. Bir harf bütün cümlenin anlamını ancak bukadar değiştirir herhalde Özür diliyorum doğrusu Gerçekten arıcılık konusunda çok eksiğimoldugunu düşünüyorum.

  YanıtlaSil