26 Ağustos 2015 Çarşamba

Varoa, bazı talepler ve çözüm

Merhabalar,
Geçtiğimiz hafta sonunda Varoa ile mücadeleye başladım. Başladım derken tek bir sefer Formik asit uyguladım ve Eylül ortası tekrarlanacak. Liebig Dispenser kullanıyorum 
Şişeye 100ml Formik Asit dolduruyorum, alttaki kağıt hava sıcaklığına göre asidi çekiyor. Hava 30derece ise kağıt parçası ufaltılıyor. Benim uygulama yaptığımda sıcaklık 25 derece civarı idi. Güneş gören kovanlarda 4 günde buharlaştı, yani günlük 25ml, diğerlerinde 5 günde. İki katlı kovanlarda daha etkili olması için şişenin üzerine naylon koyuyorum, Formik
Asit arı nüfusuna göre değil, kovan hacmine göre kullanılır


Arılarımın nüfusu gayet iyi, kat arası bir görüntü 

Bir başka kovan

Bulunduğum bölgenin iklimi Karasal iklime yakın olduğundan geceleri serin oluyor, sabah saatinde bölmeler salkımda oluyor


Formik asit sonuçları 

AGT hattı arılarda düşen Varoa daha az

Bu sene Almanya genelinde Varoa az

Formik Asit ile ilgili çok soru geliyor, bu konuda net tavrımı buradan yazayım. 
Formik Asit balda ve petekte kalıntı bırakmaz. Organik arıcılıkta kullanılmasına müsade edilen 3 asitten biridir. Balınızı gönül rahatlığı ile tüketebilir ve satabilirsiniz. Fakat Almanya ile Türkiye arasındaki farklılıkları unutmamak gerekir. Formik  kapalı yavru gözlerindeki Varoaya etki eden tek asittir. Unutulmamalıdır ki Formik genç arılara zarar verebilir, ana kaybı yaşayabilirsiniz.
Hiç besleme yapılmamış bir koloni
Kovan içerisinde asit varken gözlerden çıkmaya çalışan yavruların durumu
Formik asit buharına maruz kalarak ölmüşler. Yukarıda koloni resimlerini yayınladım, arılarım kuvvetli, dolayısı ile bu yavru kaybı koloniyi etkilemeyecektir. Önümüzdeki haftalarda arılar bu kaybı telafi edeceklerdir. Bunu nasıl yapacaklar? Tabiki dışarıdan gelen Polenle ve cömertçe yaptığım besleme ile. Şimdi Türkiye'deki arıcı Arkadaşımın arıları 4-5 çerçeve, dışarıdan polen gelmiyor veya az geliyor, seker olmuş bilmem kaç lira bu yüzden beslemeyi az yapmak zorunda, ben bu arkadaşa Formik asit uygula nasıl diyeyim?
Almanya'daki bir arıcının kovanındaki arı nüfusu ile Türkiye'deki bir arıcının kovanındaki arı nüfusu aynı değildir. ''Bizde de sizin arınızdan var'' diyebilirsiniz, arının verimini, gelişimini sadece ırka bağlamak yanlış olur. Gelişim ve verim için en önemli faktörlerden biri floradır. 
Benim tavsiyem, bakanlık onaylı ilaçları kullanmaları yönünde.


Bu yıl Enstitünün önerisi ile Arbeitsgemeinschaft Toleranzzucht'a kısaca AGT'ye üye oldum. Hem Saf bir karniyol hattını koruyup, hemde AGT'ye hatlar arası çaprazlama yaparak, bu anaların verimliliğini test ettirme imkanına sahibim. Bu tür çaprazlamalarda başarı oranı yarı yarıyadır. Ana arının değerleri çıkabilirde düşebilirde. Her ne kadar Karniyoller arası çaprazlama yapsakta üretilen ana bir nevi hibrittir, yani melezdir. O yüzden bu tür analar test edilmeli ve hat verimli ise üretimde kullanılmalıdır.
Arıların bazı özelliklerini oturtmak için tek bir erkekten 1mikrolitre sperm kullanıyoruz


Almanya'da ve bir çok Avrupa ülkesinde bu işi ehil kişiler yapmaktadır. Bu kişiler gene bu işin Üstadlarından icazet almışlardır. Kontrollü üretim yaptığımızdan dolayı verimlilik artmaktadır.
Turkiyede de olumlu gelişmeler olduğunu sevinerek takip ediyoruz. Türk arıcıları artık lisanslı damızlığın ne demek olduğunu anlamış görünüyorlar. Yaptığımız yayınların yol gösterici olması boşuna kürek çekmediğimizi gösteriyor. Bu da doğal olarak bize gurur veriyor:)


Bu yıl Tohumlama ana arısını teslim edemediğim Fransadan Mehmet Kardeşimin ana arısı hazır. Kovanı ile gelip alacak

Türkiye'den de kabul ettirilmiş şekilde isteyenler var, onlara da yardımcı olmak için görüşmeler yaptım. Tohumlama ana arı ücreti haricinde 2-3 çerçeve arı parası vererek hiç riske girmeden ana arıyı kabul ettirilmiş şekilde teslim alabilecekler. Teslimatların yapılacağı şehirler: Bursa, Düzce, Edirne, Giresun, İzmir, Rize, Uşak ve Zonguldak. 
Ayrıca F1 Analar için tavsiye edeceğim yerler olacak. Şu anda üretici ismi yazmayacağım ama Şehir, hat ve fiyatları vereyim. Fiyatları tamamen üretici kendi belirledi ve benim bir kazancım yok. 
Bursa AGT hattı, bal ve hijyen özelliği üst seviyede 50TL

Edirne AGT, Troiseck1075, Peschetz hatları 35TL

Erzurum AGT ve Troiseck hattı bal verimi ve sakinlik üst seviyede 40TL

Ordu AGT hattı bal ve hijyen 40TL

Zonguldak AGT ve Troiseck07 35TL

Bu arkadaşlar çok iyi tanıdığım ve güvendiğim arıcılar, hepsinin yaşı genç ve amaçları iyi iş ortaya koyup hizmet etmek. Damızlıkları şahsımca karşılanacak, herkese hayırlı olsun...

6 yorum:

 1. Sayın Gökhan Bey
  Selamün aleyküm
  Takip ettiğim kadarıyla güzel,bereketli ve yorucu bir sezon geçirdiniz.
  Çok güzel bilgiler paylaştınız.
  Bizlerde bu bilgilerden gücümüz nispetinde faydalandık.
  Bu sezon çevremdeki arıcılar bal alamadıkları halde, hamdolsun iki defa sağım yaptım. (İki büyük hataya rağmen. Dersimi aldım.)
  Çok güzel bal aldım ve arılar da çok güçlü.
  Bunda bilgilerini, tecrübelerini esirgemeden paylaşan bütün arıcıların emeği var.
  Gönül dostu arıcı arkadaşlara iyi dileklerimle teşekkür ediyorum.
  Sizin yeriniz daha farklı...
  Gönülden gönüle yol var derler...
  Siz değerli bilgilerinizi paylaştıkça bizlerde daha güzel ve sonuca gidici bilgileri çok pratik öğreniyoruz.
  Selam, saygı ve muhabbete...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleyküm Selam Muhittin Hocam,
   Az kimsenin bal alabildiği bir sezonda çift hasad yapmış olmanız sizin gönlünüzün güzelliğinden, balınız bereketli olsun.

   Sizin Damızlığınızı bu yıl gönderemedim, yoğun ve tecrübe kazandığım bir sezon oldu. Inşallah seneye erkenden halledeceğim. Ana arı üretim ve tohumlama Çiftliği yolda, ekibimle bu yıl rahat rahat çalışacağız. Polonya ve Finlandiya için damızlık üretecek olmam, Mayıs ayındaki açık artırmaya üretici olarak davet edilmem doğru işler yaptığımı tasdik ediyor. Çok daha iyi yerlere geleceğiz inşallah.
   Allah'a emanet olun
   Dualarınızı eksik etmeyin

   Sil
 2. abi fiyatları yazdın ama adları adresleri yok nasıl alacaz arı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdiden isim vermenin bir mantığı yok. Üretim 2016 yılında yapılacak. Bu yıl ana alabileceğin tek isim Erzurum Dadaş arıcılık, Erdinç Aksu. Kendisine ben kefilim.

   Sil
 3. Gökhan bey bizim bölgede ekim ayında püren den bal aldığımız yıllar oluyor bugünlerde formik asit uygulasam püren balında kalıntı olurmu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Formik asit suda eriyen bir asit olduğu için petekte kalıntı bırakmaz. Baldaki kalıntısı geçicidir. Almanya'da kanunen bal hasadından 4,5 ay önce uygulanabilir. Fakat yapılan araştırmalara göre 30-60 günde yok olur gider. Bana göre bir mahsuru olmaz, kullanabilirsiniz.

   Sil