13 Aralık 2015 Pazar

Sıvı Oksalik Asit Uygulaması

Merhaba,
Bir senenin daha sonuna gelmek üzereyiz, Arılara yapılacak son bir uygulama kaldı. Oksalik asit...

Bu uygulama her koloniye yapılmalı mı? 
Hayır, ihtiyacı olmayan kolonilere yapmaya gerek yok. Oksalik asit her ne kadar yavrusuz dönemde çok etkili olsada, sıvı halde uygulandığında kurallara riayet edilmeli. Zayıf kovanlara 30ml, güçlü kovanlara 50ml Almanya için geçerli olup, sebebi sıkıştırma yapmamamızdır. Normal şartlarda tavsiye edilmesi gereken miktar her çerçeve arasına 5ml %3,5luk Oksalik asit solüsyonudur. Arınız 4 çerçeve ise duvarlarda dahil olmak üzere 20-25ml yeterlidir. Çok güçlü diyebileceğimiz 9-10 çerçeve arıya 50ml yerine 70-75ml uygulama yaptıklarında kolonilerin çok aşırı nüfus kaybettikleri, hatta 6-7 çerçeve olanların söndükleri araştırmalarda belirtiliyor. 

Hangi kolonilere uygulama yapılmalı?
Kovanlarımızın tabanları komple telli, yaz-kış açık, sadece Varoa mücadelesi zamanında çekmece ile kapatıyoruz. Uygulama yapmadan 7-10 gün önce çekmeceleri takıp, 7 ila 10 gün arasında doğal yoldan düşen günlük Varoa miktarına bakıyoruz. Günlük ortalama 0,5ten az düşüyor ise Oksalik yapmaya gerek yok. Ayrıca çekmecelere bakarak arının yavruya devam edip etmediğini görebiliriz. 

Eğer açık renkli varoalarda düşüyorsa kolonide yavru faaliyeti devam ediyor demektir. Bizler sıkıştırma yapmadığımızdan dolayı, çekmecedeki kırıntılara bakarak arının kaç çerçeveye bastığını, gücünü ve salkım merkezinin neresi olduğunu çekmeceden okuyabiliyoruz. Böylelikle damlatmayı nereye daha yoğun uygulayacağımızı biliyoruz. 
Bu kovanda sanki arı yok

Çekmece takılı olsaydı çekmeceden görebilirdik. Mecbur çerçeve çektim 
8 numara Troiseck, Nisan sonu İlker Tatar'a gidecek

Yetiştiremediğim için kendisine Emmi Laich'ın ürettiği ve Damızlık Üreticiler Birliği Bölge Başkan'ı Dr. Neumann'ın tohumladığı ana arı göndermiştik, maalesef diğer analar gibi sizlere ömür. Fakat kendisi şanslı sayılır, en azından ana arısı bir kaç ay yumurta attı. Aynı anadan Erkan Kaya ve Antalyalı Yorgancı'ya daha gitmişti, onlar daha yumurta atmadan sizlere ömür. Bu arkadaşlara önümüzdeki yıl yardımcı olacağım. Dışarıdan aldığım Kirchhain-Bantin analarında sıkıntı yok, toplam 5 tanesi erkek atmış, onlardan 2 tanesi normale dönmüş, 3 tanesi ölmüş.  Seneye Kirchhain üretimi ana isteyenler sipariş verebilirler. Alıp gönderirim, kendi üretimim olmadığı için sorumluluk almam. Fiyatı kargo dahil 80€ yani 250TL civarı. Ayrıca bu analar Kirchhain fotokopisi olmayıp direk orjinal Kirchhain anasıdır. Fiyatı 500 değil, sadece 250TL! İstersen 2 tane al, ikiside kabul edildimi diğerini 2 çerçeve arısı ile 500e sat, seninki bedevaya gelsin. 

Oksalik uygulaması için yavrusuz dönem önemli olmasına rağmen, yapılan araştırmalar sonucu aynı Arılıkta bulunan kolonilerin hepsinin aynı anda yavrusuz kaldığına çok ender rastlanmış. Bugün bir kaç koloniyi sakinlik testi için rahatsız ettim, yavrusuz olanda var olmayanda var

64 numara
1 çerçevede az kapalı yavrusu var, yumurta hic yok


11 numara yavruyu kesmiş


Stoğu yerinde, daha dokunmamışlar bile

Gözler temizlenmiş, yumurtaya her an başlayabilir

Yavruyu kesen bir başka damızlığım 25 numara
Haftaya Oksalik uygulamasını yapabilirim, kolonilerin çoğu yavruyu kesmiş.

Bu koloni ise Kocaeli'nden Mustafa Ağırbaş'ın
Sağlıklı ve gelişimi oldukça iyi, nisan sonu teslim edilecek

Çift katlı kışlama yöntemi
Arı 20 çerçeve değil, senelerdir milleti keklemişler
Bahar'dan itibaren videolu şekilde koloni yönetimini, kasıtlı veya kasıtsız yapılan yanlış bilgilendirmeleri silmeye çalışacağız. 

 

5 yorum:

 1. ''Bahar'dan itibaren videolu şekilde koloni yönetimini, kasıtlı veya kasıtsız yapılan yanlış bilgilendirmeleri silmeye çalışacağız. ''
  Şiddetle ihtiyaç var kardeş.
  Başarılar dilerim.

  YanıtlaSil
 2. Gokhan bey merhaba ilgi ile blogunu takip etmeye devam ediyoruz. Bu yil Erzuruma gonderdigin Perna hattindan gelen ana ari bu bolgede bekledigimiz performansdan daha fazlasini gostermeye devam editor. Bahar donemindeki kendisinin 've kizlarinin performansini nasipse resimli bir sekilde sizinle paylacagim. Bu arada bu hattin F1 lerinden ana ari satisida yapacam nasipse onlardan donecek verileride hep beraber takip edecegiz Basarilarinin devamini diliyorum. Allaha emanet.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ana arıdan memnun olmanıza sevindim. Perna yaşlılık ve hastalıktan dolayı artık ana üretimi yapmayacağını söyledi. Baharda hatları devralıp devamlılığını biz sağlamaya çalışacağız. Verileri merakla bekliyorum.
   Erzurum'a Selamlar Sevgiler

   Sil
  2. Selamunaleyküm Gökhan Bey
   En son yayınızda bahsettiğiniz Kirchhain-Banvit ana arılardan sipariş verdiğimizde kısmetse önümüzde ki baharda en erken hangi ayda elimize geçer bilgi verirseniz sevinirim kolaygelsin Allaha emanet olun.

   Sil
  3. Aleyküm Selam,
   Bu analar tahminen Haziranın ilk haftası sipariş verenlerin elinde olur. Teslimat direk kargo ile adresinize yapılacaktır.

   Sil