20 Aralık 2013 Cuma

DİB Deutsche İmkerbund Bal SetifikasıGeçtiğimiz ay bal doldurma sertifikasını almak üzere bir kursa katıldık. Bu Sertifika Deutsche İmkerbund'un (kısaca DİB) toplam 88.500 üyesi bulunuyor. Tek tip kavanoz ve etiket kullanılıyor. Sertifikanız olmadan bu kavanozlara bal dolduramıyorsunuz. Bir nevi kaliteniz onaylanmış oluyor bu kavanozları kullanırsanız. Yapılan araştırmaya göre Halkın %65i bu markayı tanıyor. Dolduracağınız balın belli kriterleri yerine getirmesi gerekiyor. Mesela su oranı %18den fazla olmayacak, daha önce yavrulanmış peteklerden bal olmayacak gibi. Her şey tamamen kontrol altında. Her kavanozun üzerinde arıcının adı adresi yazdığı gibi, birde her kavanozun üzerinde kavanoz numarası var.

1-Kavanozun açılmadığına dair emniyet bandı
2-Marka (Hakiki Alman Balı)
3-Logo
4-Üretici bilgileri
5-Son tüketim tarihi
6-Kavanoz numarası (Her kavanozun numarası farklı)
7-Balın çeşidi

 Sağım yapıp balı doldurduğunuzda o sağımdan bir kavanoz bal ayırma zorunluluğunuz var. Birisi şikayette bulundu veya zehirlendi, DİBye gitti, arıcının adını vermesi yeterli değil, kavanoz numarasıda vermek zorunda. Birlik sizinle irtibada geçip bu kavanoz numarası senin, numuneni gönder diyor. Şikayette bulunanın verdiği bal ve sizin gönderdiğiniz bal inceleniyor. Içerisindeki polenden sizin balınız olup olmadığını anlıyorlar. Balınız temiz ve müşterinin verdiği balda sorun varsa, birşey olmuyor. Iyi muhafaza edememiş yada içerisine kendi birşey karıştırmış olabilir. Her sağıma ayrı bir kavanoz bal saklamanız gerekiyor ve hangi numaralı kavanoza hangi balı doldurduğunuzu not almanız gerekiyor. Arada DİB balınızı kontrol edebiliyor, kriterlere aykırı bir durum varsa sertifikanız elinizden alınıyor. Biraz uğraşmak gerekiyor, not almak, etiket yapıştırmak vs. ama insanlar gönül rahatlığı ile balınızı yiyebiliyorlar, bir sorun olduğunda sizi şikayet edebilecekleri bir kurum var karşılarında. Istersen yanlış yap:) Edeka adlı süper marketler zinciri balınızı bu kavanozlarda ise satın alıyor, tabi istediğiniz fiyata değil ama çok bal üreteceksiniz balınızın elinizde kalma korkusu yok. Yada Rewe markette kendiniz bal reyonunda bir raf kiralayabiliyorsunuz. Balınızı sadece bu kavanozlara doldurmak zorunda değilsiniz. Elimizde bulunsun diye aldık bu Sertifikayı. Hem arada bu tür kurslar iyi oluyor, hem bilgimizi tazelemiş oluyoruz hemde diğer arıcılar ile bilgi alış-verişinde bulunuyoruz. 

Kuluçkalıktan kesilmiş bir parça petek temiz suyun içerisine konuldu, 2 saat sonra su kararmaya başladı. Siz bu suyu içer misiniz? Bu petekten alınan balın rengi etkilenecek. Dolayısı ile bu balın doğadan gelen özelliği değişmiş oluyor. Bal mı? Elbette bal! Fakat yavrulanmış petekte rengi değişeceğinden, DIB kavanozlarında satışı yasak. Başka kavanozlarda kendi etiketiniz altında satabilirsiniz. 

Normalde bu kurs 2 gün sürüyor ve sonunda ufak bir yazılı imtihandan geçiliyor. Biz hızlandırılmışına gittik ve 8 saat sonunda aldık sertifikamızı. Bu arada bir çok çeşit bal denedik. En beğendiğim Melizitose dedikleri orman balı idi. Her sene olmuyor ve arıcıların korkulu rüyası diyebilirim. Çünkü Peteklerde çabuk donuyor ve sağımı yapılamıyor. Kışlamak içinde uygun değil arı için.

Bu ballardan sadece bir bölümü.
En berbatıda Çikolatalı, böğürtlenli vs. işlenmiş ballardı. Ama normal bala göre daha yüksek fiyatlara satıldığını söylediler. Tarifleride verdiler ama ben almadım. Bal dediğin doğal olur. Bu sene benim çevremde donan bal olmadı, genellikle Akasya ve Ihlamur ağırlıklı idi ballarımız. Alman Müşterilerimiz  biz Türklerin aksine donmuş Krem Bal istiyorlar. Nasip olursa seneye...
Herr Wagner bir Romanyalı göçmen, kursu veren o idi. 60 Çerçevelik bal sağma makinası 

1,5 tonluk alttan ısıtmalı bal dinlendirme kazanı 

Benim için çok faydalı bir kurstu. Arada böyle kurslara katılmakta fayda var.

Bu arada havalar bir soğuyor, bir ısınır gibi oluyor. Dün arılar uçuyorlardı. Arada bir çıkıp bağırsaklarını boşaltmaları iyi. Kış geldi geliyor arıları uzun bir süre göremeyeceğiz derken, en ufak kovanıma gelip giren oğuldan hiç bahsetmeyeceğim;)


5 yorum:

 1. Gökhan kardeşim,bal doldurma Sertifikan hayırlı ve uğurlu olsun.
  Gelecek sezonda arın ve balın bol ve bereketli olur inşallah.

  Selamlar Saygılar.  YanıtlaSil
 2. Sertifikan için hayırlı olsun Arılarına tembihle bol bol polen topladınlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Nevzat Abi, polenlikler hazır zaten. Sana günlük taze polen yedireceğim bu sene inşallah. Dua etde bahar çabuk gelsin;)

   Sil
 3. Almanya da bir kilo bal nekar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne Balı olduğu farketmeksizin 10€
   İster kestane ister ayçiçeği...

   Sil