7 Aralık 2013 Cumartesi

Oksalik Asit

Meğer ne çok sevenim varmış, pireye kızıp yorganı yakmışım. 
Bir hayrın işlenmesine sebep olmak o hayrı işlemek gibidir.
 
Bir kişinin hidayetine sebep olmak, bir kişiye yardımcı olmak en kıymetli ibadettir. 
 
Mü'mine hizmet ibadettir, üzmek ise felakettir. Herkesin yaptığı işten, ne olduğu, kim olduğu ve tarafı belli olur. Karınca, İbrahim aleyhisselamın ateşini söndürmek için su taşırken yılan ise ateşin artması için üflüyordu. İkisi de hayvandır fakat ayrı yapıda... ikisi de farklı,.. ikisi de tarafını belli ediyor..
 
Madem ki insanlar benim yanlışlarımdan ve doğrularımdan faydalanabiliyor, o zaman devam etmem lazım. 
 

Varoa çekmecelerini takıp doğal Varoa ölümünü takip etmiştim geçen haftalarda. Ortalama günlük 0,3Varoa bile düşmüyor. Buna rağmen bir kovanda gerçekte ne kadar Varoa olduğunu görebilmek için Oksalik  Asit damlatmaya karar verdim. MiniPlusta günlük 2 Varoa düşüyor. Asit kullanmak kaçınılmaz yani.
 Oxuvar adlı ilacı kullandım. %3,5luk oksaldyhidrat. Bu asit temas ile etki ettiği için, hava 4 dereceden fazla olmamalı. Salkım sık olursa ve yavru olmazsa %95 Varoayı temizliyor. 
Eczanede 50mllik enjektör bulamadığım için 10mllik aldım. 3 tane hazırladım.

 Zayıf kolonilerde 30ml, orta kolonide 40ml, güçlülerde ise 50ml kullanılıyor. Damlatma işlemi bir defa yapılıyor, yoksa arılar gereksiz yere zayıflatılmış olur. 
Arıların durumu gayet iyi görünüyor, bu sene Haziran sonunda yapmış olduğum bölme (Ableger) 

Arılar birden ıslatılmamalı, adı üzerinde damlatma metodu. Enjektörün ucuna ince iğne taktım, çok ince bir şekilde olsun diye ama işlem baya uzun sürdü bu şekilde.


Anaarı çiftleşme kutusu olarak kullanacağım MiniPlus kovanında iğne uçlarını kullanmadım. 30saniye sürmedi işlem ama bu kovandaki arılarla 30 değil 10 saniye bile yetiyor insana. Kovanı açmamla fişek gibi saldırıyor arı. Karniyol kovanda iki arı havalandı sadece. Ama her arı bir olmaz tabi, gayet normal.

Tek katlı kovanın tabanını temizledim, Varoa çekmecesini taktım.

Eldiven ve koruyucu gözlük unutulmamalı. Ne olur ne olmaz! Sağlık çok önemli. 

Haftaya düşen Varoaları sayarım. Hedef olan Varoaların %80i ilk haftada düşüyor, asidin etkisi 3-5hafta sürüyor.
Artık Bahara doğru tabanları değiştirirken yada temizlerken göreceğiz arıları...

3 yorum:

 1. Sayın Gökhan Bey
  Selamun aleyküm.
  Oksalik asidi buhar şeklinde vermiyor musunuz?
  Üç yıldır buhar şeklinde veriyorum. Teknik olarak yeter mi?
  Selam, saygı ve muhabbetle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleyküm Selam Muhittin Bey,
   3 senedir kullanıyorsanız artısını eksini benden daha iyi bilirsiniz. Varoa mücadelesinde kullanılan ilaçlar ülkeden ülkeye farklı. Hava şartları önemli bir etken. Almanya'da buhar kullanmak yasak. İsvicre ve Avusturyada genelde buhar kullanılıyor. Serbest olsa bende buhar kullanmayı tercih ederim. Artısı bir kaç kullanabilmeniz, eksisi ise hava çok soğuksa, salkım sıkı ise, salkım içerisindeki arıya tam etki etmemesi. Buharlaşmanın tam başarılı olabilmesi için yavru olmaması ve kovan içi nemi önemli diye biliyorum. Yavrusuz vakti beklemek gereksiz çünkü haftada bir defa buharlaştırma yöntemi ile 4 hafta üst üste kullanırsanız Varoanın çoğunu temizlersiniz. Organik asit kullanmanız sevindirici, bilindiği üzere balda ve petekte kalıntı bırakmıyor.
   Bal hasadından hemen sonra yapılan müdahale çok önemli. Sadece oksalit kullanarak bunu başaracabikeceğinizi sanmıyorum. Ama sadece oksalit kullananları da duymadım değil. Herşey tecrübe efendim.

   Selam ve Dua ile...

   Sil
 2. Bak buna cok sevindim...
  Ne olursa olsun , konu ne olursa olsun : Pireye kizip yorgan yakilmaz..
  Paylasimlarini zevkle takip ediyorum Gökhan bey.
  Kisi atlatirsak baharda guzel paylasimlarda gorusmek uzere,.

  YanıtlaSil