20 Nisan 2014 Pazar

Larva Tranferi ve Gelecek senenin Kolonilerini Hazırlama

Bahara çok hızlı bir giriş yaptığımız için arılarımız çabuk gelişti. Almanya'da uygulanan bir sistemden bahsedeceğim. Sammelbrutableger, Toplama Yavrulu Kovan. Bu sistem bir çok şeyi içinde barındırıyor. 
-Oğul eğilimini azaltma
-Anaarı üretimi
-Kovan sayısını artırma
-Varoa mücadelesi vs.
Güzel Nektar akımı ve aşırı polen geldiği için arılarımız çok çabuk geliştiler, hemen hemen bütün çerçeveler yavru dolu. 

Günde yaklaşık 2000 arı doğmakta. Kovandaki genç arı sayısı hızla artmakta. Anaarı yumurta atacak yer bulamadığı için, fazla kapalı yavru olduğundan dolayı genç arıların ürettikleri sütü yavru beslemede kullanamadığı için oğul eğilimi başlayabilir. Arılar oğula gitmeye karar vermeden önce kovanların havasını almakta fayda var:) Kovanları nasıl rahatlatırız? Boş çerçeve vererek petek öldürebiliriz. Erkek gözleri kapandıktan sonra kesip yerine tekrar boş çerçeve verebiliriz. Bu yolla doğal Varoa mücadelesi yapmış oluruz.

Aşırı yavrulu kovanlardan 1-2 kapalı yavrulu çerçeve, üzerindeki arısı ile beraber bir kovanda toplanır. Yavrusunu aldığınız kovanın tam ortasına Ham Petek verirseniz hem arılara iş vermiş olursunuz, hemde anaarıya yumurta atacak yeni alan oluşturursunuz. Ben toplama kovanımda 7 çerçeve kapalı yavru kullandım. Duvarlara Polenli-Ballı çerçeve koydum. Tarlacılarını kaybetmemesi için kendi bahçeme getirdim. 
(Kafanızı karıştırmamak için kendi yaptığım şekilde anlatıyorum. Orjinalinde 2 kat yapılıyor ve alt kata komple ballı çerçeveler konuluyor.)
9 Gün sonra bütün anamemeleri bozuluyor, açık yavru kalmadığı için arıların ana yapma şansları kalmıyor. Artık Larva Transferini yapabiliriz. 
Larvaların yeni olanlarını kullanmamız gerekiyor. 
12-24saatlik olanları en ideali. 

Renkleri daha tam beyaz olmayıp saydam olmalı.

 Görmesi biraz zor olsa da en uygun analar bu Larvalardan üretilir. 
Larvaları arka kısmından kaşıkla altına girerek hafifçe alıyoruz. 

Uç kısımları kaşıktan biraz dışarıda olursa koyması kolay oluyor.Ben yandan almayı tercih ediyorum. Bir ucu kaşıkta diğer uç boşta.

Koyarken daha rahat ediyorum.

Şeffaf bir Larva

Taransfer ettiğimiz çerçeveyi kovanın tam ortasına veriyoruz. Yeni çıkan bir çok genç arı var artık kovanda, larvaları en iyi şekilde bu genç arılar besleyecektir. Böyle bir kovan rahatlıkla 40-50 memeyi besler ve analar çıktıktan sonra bir tur llarva transferi daha yapabilirsiniz.

Anaarı üretimi için Kirchhainden gelecek anayı bekliyorum.
Beslemeye alınan Larva

Transferden 3 gün sonraki durum

Larva transferinden 5 gün sonra, en geç 10. gün memeler korunmaya alınmalı. Erken kafeslemekte fayda var, yoksa arılar memeleri birbirine yapıştırabilir. 
Analar çıktıktan sonra bu kovan bölünür. 2 Arılı,1 ballı,1 tanede ham petekli çerçeve ve 1 yeni çıkan Ana ile yeni bir kovana verilir. Uçuş deliği 1 arı geçebilecek şekilde dar tutulmalı. 10 gün sonra kovanda hiç kapalı yavru kalmadığı için Laktik Asit uygulayarak Varoa mücadelesini yapabilirsiniz. Aynı zamanda Anaarının yumurta atıp atmadığına bakabilirsiniz. Bu koloniler gelecek sezonun yarış atları olacaktır. Hem anası genç, hem petekleri yeni, hem Varoaya yavrusuz dönemde güzel bir darbe vurulmuş. 
Başlatıcı-Bitirici Kovana ihtiyaç yok
Anaarı kabul ettirmede bir sıkıntı yok
Çiftleştirme kutusuna ihtiyaç yok
Bir kovanınız anasız kalsa elinizde standart kovan ölçülerinizde genç analar olacak. Büyük çerçevelerde anaarının gerçek kalitesini daha iyi görebilirsiniz. Bana göre bu sistemin artısı oldukça fazla.
Çiftleştirme kutuları başlı başına bir iş. Ben biraz daha büyük olan Mini-Plus kovanları kullanacaktım, arılar kışıda bu kovanlarda geçiriyorlar ve ayrıyeten arı gerekmiyor çiftleşme kutusu için. Ama gel gör ki 3 kat atmama rağmen arılar taşıyorlar.

 Anayı kafesledim, bu kadar yavru yeter. Zaten bu anaya ihtiyacım yok, Buckfast:)

Suni tohumlama yapacağım anaarı için ızgaralı bir kafes hazırladım.

Ana dışarı çıkamıyor ama arılar yanına girebiliyor. 

Niyetim 5-6 anayı bu şekilde aynı kovanda yanyana, tohumlama yapana kadar saklamak. 

Bakalım dayanabilecekler mi? Arılar bütün anaları besleyecek mi? Danıştığım arıcıların çoğu olmaz dedi, ama kendim denemeden inanmam;)

Bu sabah düştüm bir Tırın ardına,
 61 Plaka

Sağolsun Dr. Arif Acar Ağabey hiç üşenmeden ricamızı yerine getirdi. Çok istediğim karakovanıma kavuştum.

Tam bir ustalık işi

Almanya'da böyle bir Kovan bulmak imkansıza yakın. Teşekkürler Arif Abi:)

Hiç bilmediğim bir sistem, Alman kaynaklarında hic bir bilgi bulamadım. 

Artık benimde oğullarım olacak:)))
Sevinsem mi? Üzülsem mi? Bilemedim;)

19 yorum:

 1. Sayın Gökhan Bey
  Selamun aleyküm
  Çok güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık.
  Karakovan hayırlı olsun. Fotografta işçiliğin incelikle yapıldığı belli oluyor.
  Selam, saygı ve muhabbetle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleyküm Selam Muhittin Hocam, teşekkür ederim. Mehmet Yüksel Abimin bize gösterdiği şekilde bilgimizi paylaşmaya çalışıyoruz. Bir faydası olursa ne mutlu bize.
   Selam ve dua ile

   Sil
 2. Arif acar değerli kardeşim çok güzel ve bilgi içerikli fotolar yayınlamışsın. Ustanın faydası var bence . Karakovan işine gelince yaparım demiştim hayırlı olsun kaytrans taşımacılığa çok teşekkürler göndermek o kadar kolay değil ama sana değer

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Arif Abi. Elimizden geldiğince, samimi bir şekilde öğrendiklerimizi paylaşıyoruz. Seninde dediğin gibi: Malın 40da1i, bilginin tamamı paylaşmak içindir. Ustamın emeği ve faydası tartışılmaz.
   Kaytransa Teşekkürler, birazda fındık ezmesi olaydı;)))
   Selamlar Saygılar

   Sil
 3. Allah razı olsun.çok güzel gayet açık anlatmışsınız.fotolar çok güzel çımış.teşekkürler kardeşim

  YanıtlaSil
 4. Âmin! Allah sizden de razı olsun.
  Teşekkür ederim, Allah'a emanet olun.

  YanıtlaSil
 5. Şimdide fındık ezmesimi istiyorsun avucunu yala . Yoksa Karakovan içinde mi istiyorsun hadi canım sende

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arif abi bom boş göndermişsin kovanı. Halbuki onun icine neler neler sığardı:) Bir dahaki sefere artık;)

   Sil
 6. Harika bilgiler (tabii uygulayabilene) harika fotograflar ellerin dert görmesin Gökhanim
  Bende o kovandan isterim haberin ola...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eyvallah Deniz Abi, o kovandan Almanyada bulamazsın, hatta Türkiyedede bu işçilikte nadir bulursun. Bu hatır işi abi. Kırmadılar gönderdiler. İzine gidecek olursan yardımcı olurum, ama buraya getirtmek oldukça meşakketli. Sana hayır diyemiyorum biliyorsun ama bu konuda maalesef NEİN NEİN NEİN:)
   Sorry Brother

   Sil
 7. S.a. Gökhan bey gerçekden çok değerli güzel bilgiler paylaşmışsınız ağzınıza sağlık.Karakovanınızda hayırlı olsun.Tr.den selamlar. Sağlıcakla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleyküm Selam Kardeşim,
   Teşekkür ederim.
   Selamlar

   Sil
 8. Gökhan kardeşim arıcılığın güzel tarafı böyle dostlukların kurulabilmesi. Yazında bilgi paylaşımı yönünden çok güzel olmuş sağlıcakla kal.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhteşem Abi bizim kapımız ve gönlümüz samimi olan herkese açık.
   Teşekkür ederim.
   Selamlar Saygılar

   Sil
 9. Bu kovan harika. Ellerine saglik yapan ustanin. Fotografta anlasilamayabilir ama harika bir iscilik tek prüz tek kusur yok valla helal olsun. Birebir görünce anlasiliyor. Gökhan inma yakisir zaten onun hakkinida sen verirsin Gökhan ben kralice pesine düseyim. Saglicakla kal kardesim....

  YanıtlaSil
 10. Gördün Karakovanımı, ne yapayım bahçeye koyamıyorum çalarlar diye. Senin arılar iyi sıkışmış, ballık dolmuş sayılır, acil 2. Ballığı vermen lazım. Yoksa oğula gider, haber verirsin, karakovanıma oğul lazım;)
  Selamlar

  YanıtlaSil
 11. Gökhan bey mrb.
  Bildiğimiz kadarıyla larvanın kıvrıldıkça yaşı artıyor.
  Sizin( Görmesi biraz zor olsa da en uygun analar bu Larvalardan üretilir.
  Larvaları arka kısmından kaşıkla altına girerek hafifçe alıyoruz.)
  iletinizin altındaki resimde dik olan larvayı değilde kıvrılan larvayı almanız acaba doğrumu veya be mi yanlış biliyorum?
  Saygılar.

  YanıtlaSil
 12. Özcan Bey Merhaba,
  Larvaları mümkün olduğunca yumurtalı gözlerin yanından alıyorum.
  17 Nisanda Tranferi yaptım, memelerin ne zaman kapatıldığını kontrol ediyorum. Transferden 4 gün sonra kapatılırsa doğru Larvaları almışız demektir. Bu analar 29 Nisan'da çıktı, buda demek oluyor ki Tranferi gerçekleştirdiğim gün larvalar en fazla 24 saatlikti.
  Saygılarımla

  YanıtlaSil
 13. Gerçekten çok güzel bilgiler sizi tanıdığıma çok memnunum.allah razı olsun.

  YanıtlaSil