16 Haziran 2014 Pazartesi

Açık artırmada Damızlık Anaarılar - Bienenmarkt

Merhaba,
Almanya'da talep o kadar çok ki Damızlık Analar açık artırma ile satılıyor. Hobi olarak yapan mı ararsınız, profesyonel arıcı mı, üretici mi her kesimden insan mevcut. Bu kadar arıcı neden acaba burada toplandı?

Kimisi arısının bal yapımından memnun değil, kimisi sakin arı istiyor. Veya taze kana ihtiyacları var. Komşu ülkelerden Hollanda ve Belçika'dan arıcılar gelmiş. Bu açık artırmada sadece 5 üreticinin arısı satılıyor. Onlarda bu işde ün yapmış insanlar. Özel davet alıyorlar.  Ama ben talebesi olduğum Herr Raich arılarını tercih ettim. 

Zaten fiyatlardan belli kimin arısının daha iyi olduğu. Diğer arılar 60-100€ arası satılırken Herr Raichın arılar 120-180€ arası alıcı buldu. Werner Raich 38 senelik saf anaarı üreticisi, 33 senedir suni tohumlama yapıyor. 
Kutular yeni sahiplerini bekliyor 
Kafeste satışa sunulan B izole bölgede çiftleşmiş analar
Herr Schäferin arıları 

Aldığım Damızlıklar Carnica Petersen, kışa dayanıklı, bahar gelişimi erken, bal yapımı yüksek. En büyük özellikleri bunlar. 
226 numarayı kaldır indir kolum yoruldu:)
Bir gün gelecek, inşaallah bizde buraya üretici olarak davet edileceğiz. Herr Raich'a körük tutmaya devam diyeceğim ama, adamın körüğü yok:)

Bir tanede kutusuz kafeste aldım.
Arı biraz keke bulandığı için başka bir kafese aktardım.

Sakinliğinden bahsetmeme zaten gerek yok. Bu arılar saldırgan olsa çoluk cocuğumun yanında bu kadar rahat davranabilir miyim hiç? 
Maske yok, eldiven yok, hatta tembelliğim üzerimdeyse körük bile yok, r
esimler her şeyi anlatıyor, fazla söze gerek bile yok! Maske takılmasa bile her ihtimale karşı yakınlarda olmalı. Hele körük mutlaka yakılmalı. Artistliğe gerek yok! Neticede iğnesi ile kendini savunan bir canlı ile çalışıyoruz!
Betül için yapmış olduğum ciftleştirme kutusu
Anaarı yumurta atmaya başlamış, çok şükür bütün analar çiftleşme uçuşundan sağsalim döndü. Işaretli olmalarına rağmen;)

Ama anlamamız gereken bir şey var! Her arı böyle sakin çıkacak diye bir kaide yok. Beş parmağın beşide bir olmadıgı gibi, anaarı üretiminde de aynı şey söz konusu. Gekört yani Anaarı Lisanslı ise arıların büyük bir bölümü iyi çıkıyor. Kızlarının %80i iyi çıkan bir ana arının gen aktarımının iyi olduğu kabul edilir. Bir çok mail aldım, damızlık ana, saf ana, lisanslı ana bunların arasındaki fark ne diye. Lisanslı ana damızlık ana üretmek için kullanılandır. Ana arının saf olduğu morfolojik özelliklerine bakılarak teyit edilmiştir. A Lisanslı ana ise 2 kış geçirmiş olup 1 sezon bala çalışıp testlerde %100ün üzerinde not almıştır. Almanya'da herkesin elinde yoktur! Lisansı alabilmek için 15tane F1 üretip bu arıları adaya göndermeniz yada suni tohumlama yapmanız ve bu 15 (saf)F1i kovanı ve arısı ile beraber birliğe hibe etmeniz lazım. Bu arılar üreticilere dağıtılıyor ve torpil olmaması için sizden geldiği söylenmiyor. 1 sene üretici test ediyor. Bu arıların çoğunluğu yüksek not almak zorunda. Ve 1 sene sonra parasını verip 2?kovanınızı geri alabiliyorsunuz. Eğer elit üretici sınıfına dahil olmak istiyorsanız 2 tane lisanslı anadan 15er tane üretmeniz lazım. Sisteme bakar mısınız? Bu sistem eyaletten eyalete değişmekte. 
Boşuna yurt dışından gelmiyorlar Almanya'ya arı almaya. Almanya ıslah konusunda 1 Numara. Avusturya, Hollanda, İsviçre ile mukayese bile edilemez. Düşünün Avusturya'da suni tohumlamayı daha düne kadar sadece 3 kişi yaparken benim çevremde 7 kişi yapıyor. Ve Avusturya'da değerlerle oynandığı biliniyor. 
Evde bile Varoa buldu benim kız, bu yaratığı unutmuştum:( mücadele vakti yaklaşıyor Beyler;)

Bu ay sonu 2 damızlık daha gelecek. Gelecek sene için hazırlıklara şimdiden başlamak lazım. Herr Raich talep çokluğundan siparişlere yetişemediği için seneye Birlik üyelerinin bir kısmı anaları benden alacaklar. Bu işi herkesten daha iyi yapmam lazım. Bu işin sırrıda Lisanslı Ana üretebilmekten geçiyor.

Arılarımızı bir arkadaşla gönderdik ve Arı Pazarının keyfini çıkarmaya karar verdik. Adı Arı Pazarı, eğlenmek için her şey vardı. Dost başa düşman ayağa bakarmış:) Bir ayağımda terlik var, bahçeme oğul geldi gene, ayağım iyi şişti, ayakkabıya girmiyor:)
Gelen oğul
Millet daldan toplar, bunlar gelip çaylak ana olan kovanıma girmişler. Çiftleşmemiş anayı kabul ettirmiştim, oğul sayesinde ana dışarıda, yeşil görünüyor. Hemen anayı alıp ufak bir kutuya koydum.
Arıyı bir kutuya komple silkeledim.
2 gece aç bıraktım. Kursaklarındaki stokları tüketip arınmaları için. Yavru çürüklüğüne önlem olarak aç bırakmak çok iyi.
2 gün sonra ham petekli kovana verdim.
Neyse Arı pazarına devam
Bizim Talha avcıymışda haberim yokmuş:) 23 atış 16 isabet. Maşallah Subhanallah
Ata binen ufaklıklar
Dönme dolaptan çektiğim bir Fotoğraf, sanki bulutlara cok yakınmışım
Yukarıdan manzara mükemmeldi
İçine oksijen basılan bir balon, Talha içinde
Sonra suya

Cocuklar için güzel bir gündü, bende istediğim damızlıkları almışım daha ne?:)
Kanolaya gittiğim yerde bir kovan bırakmıştım, ormana yakın olduğu için iyi olur diye düşünmüştüm, yanılmamışım. Kanola kıyısında bu çiçeklerden bir hayli fazla var. Almancası Kornblume, internette Peygamberçiçeği yazıyor. Çiçeğin ismini bilen varsa yazarsa sevinirim:)

Petekler bu çiçeğin polenleri ile dolu
Yayınımızı anaarı resimleri ile sonlandıralım. İlk gün ve simdi yumurta atan halleri:)
Selamlar

21 yorum:

 1. Gökhan kardeşim seninle oraları bir defa daha gezdik. Almanyada sorumlular her kimse bu işe belliki çok önem veriyorlar ve bu nedenle de kaliteli bir üretim söz konusu. Anaları üreticilerin test etmesi çok güzel bir uygulama. Bizdede sistem bozuk olunca ana arı üreticileri mahalle dedikoducuları sayesinde not alıyorlar. Sağlıcakla kal.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhteşem abi böyle bir sistemle başarısız olma ihtimali yok. Düşünsene kendi arılığımdan en iyi arıyı seçip üretiyorum, gelecek sene yine ve böyle devam. Ne beklenir bu arıdan? Belki bal yapar, çünkü arının yaradılışında bu var. Ama daha fazla bal yapanı, sakini varken niye kendi arımdan üreteyim?
   Selamlar

   Sil
 2. Masallah Gökhan damizlik analar konusunda bizlere isik oluyorsun..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Zülfü,
   Cumartesi senin anaarılar hazır. Inşallah çok memnun kalacaksın.
   Selamlar

   Sil
  2. Eyvallah dostum. Damizlik analarindan ürettigin kizlari kullanmak benim icin iyi olacak. Sagolasin tekrar.
   Sen devam et ki , kaliteli damizliklardan kaliteli F1 ler edinelim.

   Sil
 3. Ana arılarınız hayırlı olsun.Sistem gerçekten çok mükemmel miş.Bu sistemde hiç tavize yer yok gibi bişey.Saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, sistemde tavize yer yok evet. Ama illa ki her arı iyi çıkacak diye bir şey yok. En iyiler seçiliyor, bunlarda kızlarına kendi genlerini veriyorlar. Büyük bir kısmı iyi çıkıyor dolayısı ile.
   Selamlar

   Sil
 4. Sayın Gökhan Bey
  Selamün aleyküm
  Ana arılar çok güzel gözüküyorlar. Bir şeyleri bilerek yapmanın, sonuçta mutlu olmanın hazzı bambaşka.
  Özellikle Alman'ların sizde ana arı temin etmeleri çok hoş bir duygu. İnşallah daha da başarılı çalışmalar yaparsınız.
  Sayın Arif Beyin göndermiş olduğu ana arıyı aldım. Hazır olan kovanına koydum. Bu gün ikinci günü. Nasip olursa yarın kontrol edip ana memesi varsa temizlik yapacağım. Diyeceğim; ana arı kaç gündür beslenememesine rağmen gayet iri görünümlü. Yani kaliteli üretim ile alakalı. İnşallah bu kaliteyi bizlerde yakalarız.
  Çok hoş bir gün geçirmişsiniz...
  Her gününüzün böyle olması arzusu ile sağlıklı ve mutlu günler dilerim...
  Selam, saygı ve muhabbetle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleyküm Selam Hocam:)
   Anaarınız hayırlı olsun, inşallah iyi olur, kabulde bir sıkıntı çekmezsiniz.
   Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.
   Selam ve dua ederim

   Sil
 5. S.a Gökhan kardeşim,
  resimler harika çıkmış tebrikler,ana arı ihalesinde almış olduğun ana arıların hayırlı olsun.Çoçukların sevinci yüzlerinden okunuyor maşallah.

  Hayırlı sezonlar,selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleyküm Selam Mehmet Abi, arılar hayırlı olur inşallah:)
   Çocuklar mutlu olsunda gerisi boş;)
   Selamlar

   Sil
 6. sevgili kardeşim bloğuna şöyle bir gezinti yaptımda hakikaten çok hızlı ilerlemişsin buna fizikte düzgün hızlanan hareket diyorlar sanırım yani ivmesi artan neyse .bu kanı nasıl oluştu herr raich in veliahtı gösterilmen bunu ben değil bağlı olduğun birlik söylüyor suni tohumlamayı sadece almanyada senin türk olarak yapman herkese öncü olman paylaşımlarından da belli zaten seni tebrik ederim gururumuzsun bu niye hoşuma gidiyor karniyol damızlık sorunum kalmadı hahaha. globalleşmeyede başlamışsın ruslar polanyalılar almanlarda senden bilgi alıyorlar ha unutmadan kankin herr raich e söylede erdoğanın memlekitine bi suni tohumlama carnica gönderiversin bütün almanlar gibi oda sever sayın erdoğanı selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Durmak yok, yola devam;)
   Yanlız Almanlar Erdoğan'ı pek sevmezler:) Almanlar başarılı hic bir Türk'ü sevmezler;)
   Selam ve dua ile

   Sil
 7. şu sana özel tohumladığım kafkas karniyol çaprazlamayı temmuz başında gönderecem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sabırsızlıkla bekliyorum Abi,
   Sana ulaştırılan arı kimsede yok, Türkiye'yi bırak Almanya'da bile sayılı o arı. Bu tür arılar piyasaya sürülüp satılmıyor. Kıymetini bil;)
   Selamlar

   Sil
  2. 535 euro luk anadan bahsediyorsun galiba ben ana arının değil senin kıymetini ve asaletinin değerini biliyorum

   Sil
  3. Valla o ananin rusetini acip körüksüz bir cita arsini silkelediler , yagmurlu bir havada birakin ari sokmasini saclarima , kafama kondu arilar;)
   Ilk kez bu kadar sakin bir ari gördüm..
   Arif bey hayirli olsun.

   Sil
  4. Zülfü bey sizde uğraştınız çok teşekkür ederim .

   Sil
 8. harika bir gün
  işallah birgün bizede kısmet olur sizi ziyaret etmek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi beklerim, seneye yaparız bir organizasyon:)
   Selamlar

   Sil