27 Temmuz 2016 Çarşamba

2017 için Damızlık Karniyoller

Merhaba,
Paylaşımıma başlamadan önce rahatsız olduğumu duyup beni arayan, mesaj yazan, bana ulaşma fırsatı olmayıp gıyabımda dua eden herkese çok teşekkür ediyorum. Sizlerin vermiş olduğu destek ve moral sayesinde çabucak toparlandık, işimize kaldığımız yerden devam ettik. 

Gene yayınımın başında belirtmek istiyorum, 2017 için damızlık siparişlerini almaya başladım. Kontenjanım sınırlı idi ve çok çabuk doldu. Daha bloğumda yazmadan kontenjanımın dolması, hem blog takipçilerime hemde geçtiğimiz yıllarda benden ana arı alanlara haksızlık oldu düşüncesi ile, yeni kontenjan açtım. Hem yapmam gereken yatırımları yapıp ulaşım sorununu aşmamdan dolayı, hem de kamburumdan kurtulmam hasebiyle fiyatları istediğim seviyeye olmasa da, biraz daha makul seviyeye indirebildim. 

2017 suni tohumlama ana arı bedeli 90€ olup, 2-3 çıta arısı ile 150€dur. 

Teslimatlar 10 Mayıstan itibaren başlayacaktır. 
Sipariş için mail atmanız gerekmektedir.

adellal2010@gmail.com2016 Ana arıların çoğu teslim edildi
A izoleden istediğim kadar ana çıkaramasam da, tohumlama ile bu açığı kapattım sayılır 
A izolede çiftleşen anaların hepsi yerlerine ulaştı. En geç teslim edilen 72 saatte teslim edildi. 12 saatte teslim alan bile vardı.

Arıcılığa merak sarıp, bizi bulanlardan biriside Duisburgdan Şener Abi. Hayatında ilk defa çerçeve çekti, arıları çok sevdi. Bende sevenleri ayırmadım, yeni ve hevesli bir arıcıya ilk arılarını hediye ettim. Allah mesud etsin:)


Gene geldik bir sezonun sonuna...
Arıcılıkta sezon bal hasadı ile biter ve hemen ardından varoa mücadelesi ile yeni sezon başlar. İyi-kötü bir sezonu daha geride bıraktık.

Talha az da olsa işin ucundan tuttu
Yorulduğu zaman ben devam ettim, fakat sıcak hava fönü ile
Bu uygulamanın bala hiç bir zararı yoktur. Bizler yavrulanmamış peteklerden bal aldığımız için işimiz daha da kolay. Sır ile bal arasında hava boşluğu oluyor, ve sıcakla beraber sır eriyerek (hatta patlayarak) gözler açılıyor. Hiç bal kaybı olmuyor.
Sağım görevi Betül'e aitti. İlk gün tam 4,5 saat boyunca makinanın başında sadece o çalıştı. Her zaman ki gibi en büyük yardımcım kızımdı


Bal verimi, yoğun yağmur sebebi ile diğer yıllara göre düşüktü. Arıcı için istenmeyen bir durum, fakat biz Damızlık üreticileri için bal verimini daha iyi görebilmek için bir fırsat. 

Damızlık adayı kolonilerde dikkat ettiğimiz bazı noktalar: Kışlama özelliği, Bahar gelişimi, petek örme, koloni gücü, temizlik özelliği, sakinlik, petekte duruş, oğul eğilimi vs. Bütün bu özellikleri sistem hesap ederken, öncelikle bal verimine bakıyor, ve bal verimi diğer özellikleri az-çok etkiliyor. Balın az olduğu bu sezon, damızlık adayları içerisindeki en yüksek bal verimini %142 ile kendi arımdan aldım. Bakalım test için dışarıya verdiğim analar ne yapmışlar. Şubat sonunda belli olacak...

Şu sıralar en dikkat ettiğimiz konu varoa popülasyonu. Yağmur nedeniyle pudra şekeri yöntemini kullanmadım 
Bazı koloniler %3,6ya ulaşmış, bunları ölçmeye devam etmeyip ilaçlayacağım. Boşa harcayacak vaktim yok

Diğer yandan suni tohumlamada kullandığım bazı erkeklerde şüpheye düşünce, birde kanat indekslerini ölçme işi aldım başıma, çok şükür 1,8in altına düşen yok

Kahle için tohumladığım anaların hepsi yavruya geçmiş, yavru alanından çok memnun
Ufak kutuda bile iyi ana kendini belli ediyor
Nadirde olsa arada yavru alanı sıkıntılı olanlarda çıkabiliyor 
Kahle ile 2017de testleri ortaklaşa yapıp, damızlık testindeki anaların hepsini mart ayında aynı arılıkta toplayacağız. 2017de 5 değişik hattı aynı ortamda test edeceğiz. 

Bir ara fırsatım olursa 2016 için son bir kaç video çekmek istiyorum. YouTube kanalımdan takip edebilirsiniz. Bloğuma bir müddet ara vermem gerekiyor. 

Dualarınızın devamını istirham ediyorum...11 yorum:

 1. Sayın Gökhan BEY
  Selamün aleyküm
  Şifa bulmanıza sevindim, Mevlam (cc) vermesi,verirse de suhuletle alsın. Geçmiş olsun, aman kendine dikkat et. Biraz sıcak memleketlere gel.
  Maşallah ekip güçlü, baba izinden gidiyorlar...
  Fön makinesiyle sırı patlatmayı ilk defa gördüm. Eğer biraz balımız çıkarsa deneyeceğim.
  Selam, saygı ve muhabbetle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleyküm Selam Hocam,
   Kaplıca iyi olurdu, fakat maalesef gidemiyorum. Allah ömür verirse Türkiye'yi baştan sona gezme planım var, sizede uğrayacağım inşallah.
   Ekip idare eder, ama Betül komple ekibe bedel:)
   Fön büyük kolaylık, tavsiye ederim. Ama esmer peteklerde ne denli başarılı olur bilmiyorum. Denemekte yarar var.
   Dualar müşterek ;)
   Saygılar

   Sil
 2. Gökhan kardeşim öncelikle allah hastalığında sana hayırlı şifalar versin. Çalışmalarınızda başarılar nasip eylesin. Özellikle beni kırmayıp yeniden damızlık yolladığın için de ayrıca teşekkür ederim allah senden razı olsun. Her daim dualarımız sizinle. Allah muvaffak etsin. Allaha emanet olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet Hocam Amin!
   Damızlığın kesilmesi üzücü, oysa yavruları bile çıkarmıştı. Konuştuğumuz üzere biraz daha dikkat etmek gerekiyor.
   Yedek ana arıyı kendime ayırmıştım, size nasipmiş, birde siz Almanya teslimi deyince tabiki daha kolay oldu. İnşallah elinize sağsalim ulaşır. Hediye olarak birde F1 koydum yanına ki, saf ana arının canı sıkılmasın:)
   Trabzon'a Selamlar

   Sil
 3. Gökhan kardeşim Şafii ismi hürmetine sifasini hepimizden esirgemesin inşaallah yollamış olduğun anayi bildiğin üzere tutturamadik umutlar ve hayal kırıklığı oluştu nasip olmadı inşaallah fırsat bulabilir isen bir ana daha bekliyorum gönderirsen de gondermez isende allah razı olsun Allah işlerinde kolaylıklar versin.selam ve dua ile.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin!
   En son aldığım duyuma göre ana arının kesilme riski var denilmişti, demek tutmadı. Yetkili arkadaş ile yarın irtibata geçin, size yardımcı olacaktır.
   Selamlar

   Sil
 4. Geçmiş oldun Kuzılcahamam kaplıcalarını tavsiye ederim

  YanıtlaSil
 5. Eyvallah sevgili kardesim sana ne kadar teşekkür etsek azdır. Allah çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar nasip etsin. Allaha emanet olun.

  YanıtlaSil
 6. Gökhan kardeşim Sağlığına kavuşmana çok sevindim.Allah şifa mutluluk versin.Türkiye yi dolaşırken Kayseri yede beklerim.

  YanıtlaSil
 7. slm.A üstat benim AUSBURTA seninle temasa geçse bana iki ana carnika damızlık yollarmısın veya nasıl olur bu iş ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. www.lohnbesamung.de
   Bu site üzerinden irtibata geçebilirler veya sipariş verebilirler.

   Sil